Kredyty frankowe
Kredyty frankowe, czyli kredyty indeksowane bądź denominowane do franka szwajcarskiego, były udzielane w Polsce od 2004 r. W tamtym czasie na taką umowę kredytową zdecydowało się pomiędzy 600 a 700 tysięcy osób. Początkowo, gdy waluta szwajcarska miała atrakcyjny kurs w stosunku to polskiego złotego, dla wielu kredytobiorców podpisanie takiej umowy wydawało się dobrym rozwiązaniem. Dziś z perspektywy czasu wiadomo, że mnóstwo banków umieszczało w umowach klauzule niedozwolone, które były niekorzystne dla Klientów. Z tego względu, wielu tzw. frankowiczów, zdecydowało się na wystąpienie na drodze prawnej przeciwko bankom. Nasza kancelaria czynnie wspiera takie osoby i zajmuje się prowadzeniem ich spraw.
W jaki sposób pomagamy frankowiczom?
Jeżeli posiadają Państwo kredyt indeksowany lub denominowany do franka szwajcarskiego i chcą go unieważnić lub "odfrankowić", zapraszamy do kontaktu. Nasza współpraca z Klientem rozpoczyna się od dokładnego przeanalizowania umowy kredytowej. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że nie w każdej z nich znajdują się klauzule niedozwolone. Niektóre banki skonstruowały umowy w jaki sposób, że są one legalne z prawnego punktu widzenia i nie można podważyć zasadności ich zawarcia.
W większości przypadków jest jednak inaczej. Na podstawie nielegalnych zapisów w umowie, można podważyć jej ważność. Jeśli sąd stwierdzi, że umowa jest nieważna, wówczas bank musi zwrócić kredytobiorcy wszystkie pieniądze, które on zapłacił z tytułu zawarcia umowy kredytowej. Istnieje także możliwość tzw. odfrankowienia kredytu. Sąd może uznać, że umowa jest nadal ważna, ale kredyt od danego momentu będzie spłacany w złotówkach, co jest korzystniejsze dla kredytobiorcy.
Zapraszamy do kontaktu osoby, które zawierały umowy powiązane również z inną walutą niż frank szwajcarski. Takim umową również warto się przyjrzeć.